Hotell Winzermuseum | Boka hotell billigt | Baden-Württemberg, Tyskland

Index: hotel.info | Hotellförteckning | Europa | Tyskland | Rauenberg | Winzermuseum

 Visa alla hotell i Winzermuseum

Topphotell i Winzermuseum under december

 Hotell Ringhotel Winzerhof i Rauenberg 
Ringhotel Winzerhof

Bahnhofstraße 4-8
69231 Rauenberg, Tyskland

Hotel 4 Sterne Hotelbewertung

7,5 av 10
(185 Utvärdering)



 Från 71,00 EUR  
Hotell i Rauenberg Hotellet med sina 85 bekvämt inredda rum har fyra stjärnor.
Närheten till motorvägen (1,0 km) gör att man når hotellet på ett bekvämt sätt när man kommer med bil.
Du har tillgång till internet i ditt rum och i hotellets allmänna utrymmen (WLAN). Du har möjlighet att använda hotellets låsbara garage när du behöver detta. Du kan parkera ditt fordon kostnadsfritt på hotellets parkeringsplats. Rumsservicen uppfyller gärna alla dina önskemål.
De luftkonditionerade rummen är utrustade med kabel-TV, telefon, hårtork och en minibar. Använd badrocken som finns på rummet för att komma till din inbokade massage på ett bekvämt sätt. På rummen finns radio och TV. Hotellet har även rökfria rum (ange om du vill ha ett rökfritt rum när du bokar). Det finns möjlighet att titta på Pay-TV.
Ta en paus från vardagen - besök bastu, ångbad och solarium. Lägg in ett träningspass på gymmet och slappna sedan av i hotellpoolen. Tillbringar du gärna en trivsam kväll i restaurangen eller föredrar du en trevlig bowlingkväll? Du kan få båda! Utnyttja möjligheten till skönhetsbehandling på hotellet. Använd hotellets lånecyklar för att lära känna de närmare omgivningarna!
Du kan även få diabetikerkost och vegetariska rätter på hotellet. Avsluta kvällen i baren tillsammans med andra hotellgäster. Avsluta kvällen på ett trevligt sätt i hotellets vin-/ölstuga med uteservering.
 Hotell Hotel Kraski i Rauenberg 
Hotel Kraski

Hohenaspen 58
69231 Rauenberg, Tyskland

Hotel 3 Sterne Hotelbewertung

8,1 av 10
(172 Utvärdering)



 Från 60,00 EUR  
Hotell i Rauenberg Bra gästservice är viktigt för innehavarna av detta bekväma medelklasshotell. Hotellteamet finns därför till hands för gästerna dygnet runt.
Detta hotell har 27 rum (16 enkelrum, 11 dubbelrum).
Närheten till motorvägen (1,0 km) gör att man når hotellet på ett bekvämt sätt när man kommer med bil.
Du har tillgång till internet i ditt rum och i hotellets allmänna utrymmen (WLAN). Hotellpersonalen erbjuder rumservice och telefonväckning. Du får gärna ta med dig din fyrbenta vän. Om ni vill övernatta i ett rökfritt rum meddelar du detta när du bokar. Du kan lämna värdesaker i receptionen för förvaring. Du kan parkera ditt fordon kostnadsfritt på hotellets parkeringsplats.
Ditt rum har luftkonditionering och det finns bland annat även minibar och hårtork. Det finns radio och TV i rummet för din förströelse. Direkt till bastun med badrocken på: du är redo för den avslappnande kvällen!
Använd hotellets lånecyklar för att lära känna de närmare omgivningarna!
I hotellrestaurangen kan du avnjuta en trevlig kväll - här hittar även vegetarianer något som passar. I hotellbaren kan du njuta av en kyld dryck.
 Hotell Hotel Weinstube "Gutshof" i Rauenberg 
Hotel Weinstube "Gutshof"

Suttenweg 1
69231 Rauenberg, Tyskland

Hotel 3 Sterne Hotelbewertung

8,3 av 10
(181 Utvärdering)



 Från 80,00 EUR  
Hotell i Rauenberg Komforthotellet är ett hotell för den anspråksfulle (tre stjärnor) och har 30 rum för gäster.
Hotellet befinner sig inte långt från centrum (ca 3,0 km). Närheten till motorvägen (2,0 km) gör att man når hotellet relativt enkelt när man kommer med bil.
Du har tillgång till internet via uppkoppling i ditt rum eller per WLAN (i hotellets allmänna utrymmen). Parkera ditt fordon kostnadsfritt på hotellets parkering.
Rummen har naturligtvis kabel-TV, telefon och en minibar. När du ska övernatta här behöver du inte packa ner vare sig badrock eller hårtork - du hittar båda i badrummet till ditt hotellrum. Det går även bra att boka ett rum med balkong på hotellet. Det här hotellet har även rökfria rum (vill du ha ett sådant meddelar du detta när du bokar).
Bastu och massage är bara två delar i hotellets mångsidiga service. Koppla av och njut i hotellets omtyckta ångbad. Sportintresserade gäster får gärna använda gymmet. Med hotellets lånecyklar är du oberoende - ge dig ut på upptäcktsfärd!
Hotellets egen restaurang erbjuder olika delikatesser, även vegetariska alternativ. Hotellet har en trevlig vin-/ölstuga där det också finns en uteservering.
 Hotell Landgasthof Gänsberg i Wiesloch 
Landgasthof Gänsberg

Gänsberg 1
69168 Wiesloch, Tyskland

Hotel 3 Sterne Hotelbewertung

7,4 av 10
(50 Utvärdering)



 Från 58,00 EUR  
Hotell i Wiesloch Detta resmål är ett komforthotell för den anspråksfulle (tre stjärnor) och har 12 rum.
Tänk på hotellets fördelaktiga läge: Avstånd till motorvägen 0,1 km. Och till centrum bara 1,0 km.
Du har tillgång till internet via uppkoppling i ditt rum eller per WLAN (i hotellets allmänna utrymmen). Hotellet har egna parkeringsplatser för fordon. Dina fyrfota vänner är också välkomna på hotellet.
Ditt rum har TV och telefon.
Med hotellets lånecyklar är du oberoende - ge dig ut på upptäcktsfärd!
Se fram emot rätterna som serveras i restaurangen (med uteservering) eller i bistron - passar även diabetiker och vegetarianer.
 Hotell Hotel Luna i Mühlhausen 
Hotel Luna

Uhlandstraße 1
69242 Mühlhausen, Tyskland

Hotel 3 Sterne Hotelbewertung

7,3 av 10
(223 Utvärdering)



 Från 48,80 EUR  
Hotell i Mühlhausen Komforthotellet är ett hotell för den anspråksfulle (tre stjärnor) och har 50 rum för gäster.
Närheten till motorvägen (2,5 km) gör att man når hotellet relativt enkelt när man kommer med bil.
Hotellet välkomnar gäster med speciella behov: Här finns handikappvänliga rum samt tvätt- och rengöringsservice och det går även bra att ta med sig husdjur. Du har tillgång till internet via uppkoppling i ditt rum eller per WLAN (i hotellets allmänna utrymmen). Hotellet har egna parkeringsplatser för fordon.
Ditt rum har TV och telefon. Det här hotellet har även rökfria rum (vill du ha ett sådant meddelar du detta när du bokar). Det går även bra att boka ett rum med balkong på hotellet. Det finns en hårtork i rummet.
Med hotellets lånecyklar är du oberoende - ge dig ut på upptäcktsfärd!
Hotellets egen restaurang (med uteservering) har något för alla - fråga gärna efter diabetikerkost och vegetariska rätter.

 Visa alla hotell i Winzermuseum

Översikt över fördelarna

Mer än 210.000 hotell världen runt
Över 1.000.000 gästrecensioner
Bästa pris-garanti
Avgiftsfri bokning
Kostnadsfri avbokning
Betalning direkt på hotellet

Toppresmål

Paris
1049 hotell
Rome
590 hotell
London
438 hotell
Prag
443 hotell
Barcelona
297 hotell
New York
270 hotell
Hamburg
199 hotell
Wien
229 hotell
Venedig
205 hotell
Amsterdam
158 hotell
 
 
 
 


hotels deutsch  -  hotels english  -  hôtels français  -  hoteles español  -  alberghi italiano  -  hotels català  -  hotelů česky  -  szálloda magyar
hotels nederlands  -  hoteli polski  -  hotéis português  -  hotels română  -  отелей pусский  -  hotellia suomi  -  hotell svenska  -  oteller türkçe  -  酒店 中文

Upphovsrätt (c) 2001-2009 hotel.info GmbH
Alla rättigheter förbehålls. Nämnda märken tillhör respektive ägare. Genom att använda den här webbplatsen godkänner du hotel.info-allmänna affärsvillkor.
hotel.info GmbH ansvarar inte för innehållet på externt länkade Internetwebbplatser. Redaktionsruta