LEHDISTÖTIEDOTTEET
Tuorein hotel.info-hintabarometri kertoo, missä suurkaupungeissa hotellihuoneet ovat nyt erityisen edullisia.

Nürnberg, 18. huhtikuuta 2013 – Kaupunkikohteet ovat suosittuja erityisesti lyhyillä lomilla ja viikonloppuisin. Maksuton online-hotellivarauspalvelu hotel.info on listannut uusimmassa hotellihintabarometrissaan Euroopan edullisimmat pääkaupungit. Tulokset:

  • Helsinki hiukan alkuvuotta edullisempi
  • Moskova on Euroopan kallein pääkaupunki
  • Etelä-Euroopan hotellit talouskriisin pyörteissä


Hotellihintabarometri: Euroopan edullisimmat pääkaupungit (hinnat euroina)*

  Kaupunki Q1/2013 Q4/2012 Q1/2012 Vertailussa Q1/2013 ja Q1/2012 (%)
1.Vilna51,3558,5862,96-18,44
2.Lissabon61,0973,1565,72-7,05
3.Riika 61,7758,3158,944,80
4.Ateena63,0368,1366,43-5,12
5.Madrid71,5691,5779,55-10,04
6.Praha71,5872,1466,727,29
7.Budapest73,8378,5975,38-2,06
8.Varsova74,6487,2783,98-11,12
9.Sofia76,2479,9276,33-0,12
10.Bukarest 77,1378,1478,71-2,01


Yöpyminen suurkaupungissa voi olla edullistakin: vertailtaessa Euroopan pääkaupunkeja Liettuan Vilna oli keskimääräisellä 51,35 euron huonehinnallaan erityisen huokea. Myös kriisien repimissä Etelä-Euroopan maissa yöpymiskustannukset halpenivat osin merkittävästi. Madridissa hotellivieraat säästivät edellisvuoden vastaavaan neljännekseen verrattuna noin 10 %, Lissabonissa 7,05 % ja Ateenassa 5 %.

Yöpymishinnat laskivat myös yleensä hinnakkaissa eurooppalaisissa suurkaupungeissa. Esimerkiksi Moskovassa hotellivieraat säästivät 0,62 %. Se oli silti Euroopan kallein pääkaupunki keskimäärin 175 euron hinnoilla. Lontoossa (132,56 euroa) ja Pariisissa (119,59 euroa) vieraat taas joutuivat pulittamaan yli 8 % vähemmän.

Myös Helsingissä (126,90 euroa) yöpymiskustannukset pienenivät – keskimäärin 2,80 %.

Hotellihintabarometrin tulokset muille pääkaupungeille ja metropoleille*

Kansainvälisessä vertailussa Rio de Janeiro osoittautui erittäin kalliiksi. Vaikka hotellivieraat säästivät edellisvuoden vastaavaan neljännekseen verrattuna 4,58 %, he joutuivat maksamaan Sokeritoppavuoren kaupungissa yöpymisestä keskimäärin 174,63 euroa vuoden 2013 ensimmäisellä neljänneksellä. Tämä johtui eritoten karnevaalijuhlallisuuksista, joiden vuoksi kaupunki oli jopa hieman kalliimpi kuin New York (170,93 euroa). Sen sijaan Zürich ja Tokio olivat huomattavasti edullisempia. Sveitsin pääkaupungissa hotellivieraat maksoivat hotelliyöstä 139,23 euroa, mikä merkitsi noin 10 %:n säästöä. Japanin suurkaupungissa huonehinnat taas laskivat lähinnä valuuttojen heilahtelujen vuoksi 18,75 %, 132,13 euroon.


* Tutkimuksessa oli mukana vähintään 500 000 asukkaan kansainväliset suurkaupungit ja pääkaupungit. Valuuttamuunnos perustuu kunkin kuukauden keskiarvoiseen kurssiin.


hotel.info
www.hotel.info on maksuton hotellien varauspalvelu yrityksille ja yksityishenkilöille. Palvelu tarjoaa sähköisesti varattaviksi yli 250 000 hotellia maailmanlaajuisesti. Muihin varaustapoihin verrattuna hotel.info tarjoaa asiakkailleen huomattavia hintaetuja. Lisäksi hotel.info näyttää aina hotellin kaikki käytettävissä olevat huonehinnat, joten asiakas voi valita edullisimman tai itselleen sopivimman huonehinnan. Kaikki hotel.info-varauspalvelun kautta tehdyt varaukset siirtyvät reaaliajassa luotettavasti suoraan kyseiselle hotellille. Tämän mahdollistaa hotel.infon yhtenäinen käyttöliittymä, johon hotellien omat varausjärjestelmät (ns. CRS tai PMS) ja hotel.de:n oma myRES-varausjärjestelmä on integroitu.
hotel.info auttaa asiakasta valistuneen hotellinvalintapäätöksen tekemisessä ilmoittamalla hotellien perustiedot, kuten huonehinnat ja hotellien varustelutason, sekä myös julkaisemalla yli 1,5 milj. hotelliarvostelua, jotka ovat hotelleissa yöpyneiden, eri puolilta maailmaa olevien asiakkaiden kirjoittamia. Muihin arvosteluportaaleihin verrattuna asiakkaat voivat olla hotel.infossa varmoja, että hotelliarvostelut ovat 100 % aitoja, sillä arviointiin voivat osallistua ainoastaan juuri kyseisessä hotellissa viime aikoina yöpyneet varausasiakkaat. hotel.info - hotel.de AG:n kansainvälinen merkki - luotiin jouduttamaan laajenemista ulkomaisille markkinoille. Uusien ulkomaisten asiakkaiden ja hotellien hankkimiseksi on jo avattu toimistot Iso-Britanniaan (Lontooseen), Ranskaan (Pariisiin), Espanjaan (Barcelonaan), Italiaan (Roomaan), Kiinaan (Shanghaihin), Singaporeen ja Brasiliaan (São Pauloon). Kansainvälisesti toimivien liikeasiakkaiden suuri määrä on helpottanut yrityksen pääsyä uusille markkinoille. hotel.infon tavoitteena on vakiinnuttaa asemansa johtavana yritysten ja yksityisasiakkaiden hotellinvarauspalveluna.

Lehdistön yhteyshenkilö:

Sebastian Meyer
hotel.info
Hugo-Junkers-Straße 15-17
90411 Nürnberg
Saksa
Puh.: +49-(0)911-59832-0
Faksi: +49-(0)911-59832-11
Sähköposti: presse@hotel.info
URL: www.hotel.info

Tähtiluokitus perustuu hotellin omaan arvioon sekä hotel.de:n ja hotel.de:n asiakkaiden kokemuksiin. Lisätietoja löytyy käyttöehdoista.